Official

“Official” kelimesi İngilizce menşeli bir kelime olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “misyon” yahut “iş” demeına hasılat. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na derece uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda dümen ve hükümet sorunlerinde kullanılırdı.

Meyan Çağ boyunca, “official” kelimesi, hükümet yahut kilise tarafından atanmış bir görevliyi tarif etmek dâhilin kullanılmaya esaslandı. Bu görevliler, örneğin devlet daireleri yahut kiliselerde çeşitli sorunlerle mesul olan kişilerdi.

Zamanla, “official” kelimesi daha geniş anlamlar kazandı ve resmi yahut salahiyettar bir konumda kâin rastgele bir kişâlâ tarif etmek dâhilin kullanılmaya esaslandı. Hasetmüzde, “official” kelimesi ekseriyetle hükümet, spor yahut iş dünyası kabilinden resmi bir konumda kâin kişileri yahut kurumları tarif etmek dâhilin kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Zamanla, kelime resmi yahut salahiyettar bir konumda kâin rastgele bir kişâlâ tarif etmek dâhilin kullanılmaya esaslamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir