Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Yıldız Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Uray Reis beyıydı. Annesi İsmet Hanım, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak vazife yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Eş’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Periyot Reis beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu üzere soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Kaput bezi Kolejini bitirdi. Üç sene Bağlamdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonrasında eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tıp doktoru olarak mezun olmuştur.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanında pediatri uzmanı başüstüne. Ihtisas sonrası çkırmızıışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bentlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle müşterek Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne bentlı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 seneına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Vasat Doğu Uygulayım Üniversitesi Mütevelli Heyet Temelkanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektedrisat sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları bâtınin Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektedrisat Kurulu’nun ilk başbuğı olarak vazife aldı. Bu görevini takribî 11 sene sürdürdü. Temelkanlığı döneminde güçlüöğretimde okullaşma tartıında hızlı bir peşış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşcevher saksıladı. Bilimsel yayınlarda da sağlam artışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün sayıları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuştur. Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Tutum bölümünde eğitim görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşındayken Cihan Sıhhat Örgütü’nün kasılmaunda vazife almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına sahip olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Sıhhat Asamblesinde 6 sene boyunca Türk delegasyonunun saksıkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri başbuğı ve Asamblenin ikinci başbuğı olarak vazife almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in yetişek komitesine üç devre, El Kuruluna da dü devre reislik yaratıcı Doğramacı 1968 senesinde saksıkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl boyunca başbuğ ve genel duraksızörlüğü görevini yürütmüştür. Hayatı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu saksıkanlığını yürütürken, Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce saksıkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Doğrucaörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok sayıda ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuştur. Aralarında Amerika Birleşik Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgizem’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve mizaç bilimleri düzlükında çok sayıda ilmî makalesi, betik departmanü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok dobra derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da meydana getirilen bir törenle namına Barış, Doğruluk ve şiringörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya üzere birsonsuz devletin başbuğı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en güçlü nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıgizem Parlamentosu ve sağlam çok millî azamet Doğramacı’ya en kalburüstü ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Koskocaman Ulus Meclisi namına ülke Üstün Iş Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 almanak sundurmaı çocuklara, körpelere ve tüm insanlığa hizmet aşkıyla düntir. Kendisi, sadece Türkiye’ye değil dünyanın sağlam çok ülkesine verdiği hizmet ve sunduğu ulamalarla mizaç, eğitim ve ilim bâtınin yarattığı kurumlarla her daim geçekırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir