Hava Durumu Tahminlerinde Kullanılan Veriler Nelerdir?

Hava durumu ölçümleri, çoğu kez meteoroloji istasyonları aracılığıyla yapılan ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar şiddetı ve istikametü, rutubet nicelikı, hava yuvarı edisyonncı, yağış rakamı ve türü kadar çeşitli hava koşullarını ölçmek midein kullanılır.

Hava durumu ölçümleri çoğu kez manuel yahut kendiliğinden yöntemlerle kuruluşlır. Manuel ölçümler, meteoroloji görevlileri aracılığıyla yapılan elle ölçümlerdir. Bu görevliler, çoğu kez radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine nazaran hararet, rutubet ve rüzgar şiddetı ölçümlerini yaparlar.

Otomatik ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak yapılan ölçümlerdir. Bu sensörler, meteoroloji istasyonlarına yerleştirilir ve belli başlı aralıklarla hava koşullarını ölçerler. Bu ölçümler elan az maliyetli ve elan şiddetledır.

Hava durumu ölçümleri, meteoroloji verilerinin toplanmasını ve çözümleme edilmesini katkısızlayarak, hava tahminleri ve ülke değkârikliği çkırmızıışmaları kadar birşunca alanda kullanılır. Bu ölçümler, yevmi hava tahminleri, saf afet ikazları ve vesair meteorolojik bilgilerin katkısızlanmasına yardımcı evet.

Meteoroloji, hava ve ülke olaylarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini kadar konularla ilgilenen bir bilgi dalıdır. Bu alanda etkinlik gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri aracılığıyla yönetilir.
Birşunca ülkede meteorolojik hizmetler, milli savunu bakanlıkları yahut çmerhale bakanlıkları aracılığıyla yönetilir. Bu kurumlar, meteoroloji istasyonlarına, uydu verilerine ve vesair kaynaklara ulaşım katkısızlayarak, hava tahminleri, ülke modelleri ve vesair meteorolojik hizmetleri üretirler.

Millî Meteoroloji Kurumları, Cihan Meteoroloji Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milletler yapıu aracılığıyla tanılamanmaktadır. WMO, cihan çapında meteorolojik hizmetleri eş güdümlü eylemek, hava durumu ve ülke verilerinin standartlaştırılmasını peylemek ve ülke değkârikliği ile ait araştırmaları isteklendirme eylemek kadar görevleri alegori getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir